Saturday, October 20, 2012

15. Oktoober - Van (Türgi)



Kahe tunniga olimegi kohal. Rasketest vintsutustest hoolimata püüdsime õnneliku kohalejõudmise puhul hoida head tuju. Sellele aitas ka kaasa soe päikeseline ilm.
Uue piksenoole meie õnnetaevasse tõi tõsiasi, et Türgimaa hinnad olid hoopis karmimad, kui Iraanis. Meie lõbus ja laristav elustiil sai koheselt kiired matused. Mitmesaja kilomeetrised taksosõidud ja kordumatud restoranikülastused olid selleks korraks ajalugu. Numbrid küll muutusid kümneid tuhandeid kordi väiksemaks, kuid elu seevastu kõvasti kallimaks.
Van asub samanimelise järve idakaldal. Läänekaldal asub linn nimega Tatvan. Kõik Iraanist Süüria ja Türgi poole suunduvad rongid peavad ületama selle järve. Kuna järv jääb mägede vahele, siis raudtee rajamine läbi mägede maismaale oleks läinud väga kulukaks. Kogu rongi veerem sõidutatakse praamile ja nelja tunniga ületab see järve.
23 oktoobril 2011 tabas Vani linna 7,1 magnituudine maavärin, mis purustas tuhandeid maju. 2 nädalat hiljem sai linn uue hukatuse osaliseks. 9 novembri maavärina tugevuseks mõõdeti 5,7 manituudi. Selle maavärina purustused olid väiksemad, kuid külvas kohalike hulgas meeletu paanika. Linnas elavate inimeste arv oli tollal kõvasti suurenenud, sest siin elasid lisaks kohalikele ka appitõtanud vabatahtlikud ja taastamistöid läbiviivad ehitustöölised.
Siinse regiooni põhiasukateks on kurdid keda peaks kokku olema 30 miljonit. Nendest 15 miljonit elab Türgis, 7 miljonit Iraanis, 6 miljonit Iraagis, 2 miljonit Süürias. Ülejäänud 1 miljon on  mööda ilma laiali. Kurdidel on küll oma kõnekeel, kuid puudub kirjakeel. Kurdi keelel on palju murdeid, mis erinevad üksteisest totaalselt. Näiteks on Kurmandži murdel käändelõpud. Samuti esinevad sellel murdel mees- ja naissoost sõnad. Sorani murdel puuduvad need sootuks. Neid nimetatakse samaks keeleks ainult nende ühise päritolu tõttu ja etnilise ühtsuse rõhutamiseks.
Linna kohal tiirutavad helikopterid ja tänaval patrullivad relvastatud soomusautod annavad aimust, et kurdid on keskvõimu vastu mässama hakanud. Juba enne meie reisi algust edastasid maailma uudistekanalid ärevaid uudiseid Türgi kaguosast, mille keskseks teemaks oli kurdide mäss.
Peale hotelli sisseseadmist otsustame ka kuulsat kurdi hommikusööki proovida. Ebatavaline pole mitte toit vaid selle serveerimise eripära. Laud täidetakse 10 – 15 taldrikuga, millel on erinevad suupisted. Oliivid, erinevad juustud, segud pähklitest, määrdeained, köögiviljad. Esialgu tekitab selline valik ja toitude kogus ehmatuse, kuid peale tunnist söömaaega pole laual peale taldrikute midagi. Tegelikult on toitude kogused marginaalsed. Ehmatab ainult rohkearvuline valik. Raskusi tekitab leivataldrikule ja kohvi- või teetassile koha leidmine.
Vani linna kõige tuntum vaatamisväärsus asub järvel asuval Aktamari saarel. Sellel saarel asub Vana Armeenia klooster. Hoolimata regiooni tabanud arvukatest maavärinatest on see sellest katastroofist jäänud puutumata.
Tänu jalgpallile teatakse Türgis Eestit paremini. Jalgpalli MM valikmängudel asume koos ühes alagrupis.
Puuviljade, kaupade ja teenuste hinnad pole pooltki võrreldavad Iraani hinnatasemega. Pigem meenutavad need Eesti omi. Sellest saadud shokist oleme ka päeva lõpuks toibumas.
  

No comments:

Post a Comment