Thursday, October 4, 2012

1. oktoober – Teheran, kino peab ka saama


Hommikusöögilauas peame tõdema, et vahepealse aja jooksul, kui me siin viimati käisime ei ole miskit muutunud. Söögiks serveeritakse ikka sedasama ruberoidi, mida nad ise leivaks nimetavad, ja pealemäärimiseks lääget porgandimoosi. Seda vakstut annab läbi närida, halbad ja lõualuud saavad siin süües hea treeningu. Tänase päeva plaanime veeta Põhja-Teheranis, mis asub mägede jalamil ja kus õhk on värskem. Meie mõistes on tegemist eliitrajooniga.
Niipalju kui võimalik, tuleks Teheranis kasutada metrood. Põhjusi on palju ja samas ka loogilised. Odav ja kiire. Kahe otsa metroopilet Teheranis maksab 5500 Riaali. Metroo on õnneks maailma kõige loogilisem süsteem liikumiseks, samuti üsna ajasäästlik (kui õnnestub peale saada).
Metroojaama sõlmpunkti jõudes tuleb väljudes ukse juures varakult valmis olla, et ruttu välja saada. Vastasel korral surub sisenev rahvamass sind lihtsalt rongi sisse tagasi. Nägime seda oma silmaga, kuidas üks vaene politseinik siseneva rahvamassi surve alla jäi ja tagasi rongi lükati. Tänu oma vitaalsusele ja osavale küünarnukkide kasutamise surus ta ennast õnneks ikka vangist välja. Metroo veeremis on kaks esimest ja tagumist vagunit mõeldud ainult naistele, kuhu mehed siseneda ei tohi. Naised seevastu võivad siseneda kõikidesse vagunitesse. Neid vaguneid eraldab teneteisest ainult pisike piirdeuks nagu mõnes Ameerika vesternis. Sõitvas rongis käib hoolas kauplemine. Pakutakse nii krõpse, dokumendihoidjaid, hiirematte kui ka kinga sisetaldu.
Meile suureks üllatuseks tungivad meestest müüjad ilma häbitundeta ka naiste poolele, kuid kaup ei lähe eriti hästi ei siin ega sealpool piiret. Istepinke on vähe ja väsinumad istuvad ka põrandal. Metroost väljudes ja abitult õiget suunda otsides tullakse meile jalamaid ligi ja uuritakse meie plaanide kohta. Kohalikud on uskumatult abivalmid ja pakuvad ennast isegi teejuhiks. Unustades seejuures isegi oma kohustused. Varsti leiame kätte õige tee Sa’d Abadi muuseumikompleksi ning teenäitaja saadab meid lahkesti kompleksi sisse, juhib ühe maja juurest teise juurde ja kiheleb kangest soovist suhelda, olgugi et keeleoskus selle ettevõtmise talle raskeks teeb. Inglise keelt oskavad enamus kohalikke ainult mõnede lausete tasandil. Ppeale „Hello“ ja „What is your name?“ suurt midagi ei meenu.
Nagu enamikku sinsetest noortest, häirib ka meie teejuhti sügavalt mullade ainuvõim siin riigis ja demokraatia puudumine.
Kuulame mullade ja presidendi kohta ikka väga krõbedaid väljendeid.
Häirib see, et sunnitakse palvetama, naistel juukseid katma. Sellel viimasel pole tegeliku islamiga mingit pistmist. Soov vabaks saada on hirmus suur, kuid mul on siiralt kahju, et nad ei tea, mida see vabadus tegelikult kaasa toob. Nii nagu see on juhtunud Egiptuses,Tuneesias, Liibüas.

Muuseumikompleks on paraku kinni, saame osa ainult erinevate rahvaste festivalist. Erinevad Iraanis elavad rahvad ja hõimud on oma telkidega tulnud siia parki, pakuvad kohalikke roogasid ja müüvad käsitööd.
Järgmiseks võtame suuna ühte kohalike meelispaika, nimega Darbandi, kus Teherani noorsugu aega veedab. 
Matkarada lookleb mööda Alborzi mäe kaljusid. Seda ääristavad arvutul hulgal välikohvikud, lesilad ja müügiletid, kust endale maiust tee peale kaasa osta saab. Neid jätkub sadade meetrite kõrgusele ja igast kohast üritatakse meid sööma meelitada. Raskuse all karjuvad muulad kannavad üles vett ja lõbuhimulised noored ajalehepaberisse mässitud kanget alkoholi. Julgemad pakuvad seda meilegi.
Noorte klaasistunud pilgud lubavad arvata, et kogu lõbutsemine ei piirdu ainult alkoholi tarbimisega. Ringi luusiv politseisalk sunnib meidki valvsusele, neil aga lähevad silmad särama hoopis meie fotoaparaatide peale.

Edasi hakkame tegelema oma kinnisideega leida üles koht, kus toimub filmifestival, millest keegi pole midagi kuulnud.
Ametlik nimetus on ju sellel väga kõlav – Tehran International Short Film Festivalt, arvult juba 29-s. Google otsing annab meile ainult toimumisaja: 1.-7. oktoober ja paiga: Teheran. Kava filmide linastumise kohta ei leia kuskilt. Kuna meile on teada, et varem toimus see üritus Azadi nimelises kinokompleksis, siis suundumegi sinna. Ehk on õnne??
Peale arupärimist ja kätega vehklemist leitakse üles administraator, kes veidi inglise keelt räägib ja meid lõpuks õigesse kohta juhatab.
Selgub, et filmifestival toimub ja filme saab vaadata Mellat kino- ja kultuurikeskuses, mis asub ikka väga eemal. Pärast seda ootamatut teadet otsustasime aja maha võtta, veidi jalgu puhata, süüa ja mõelda, mis edasi teha.
Lõpuks võtame nõusse ikka seal Mellatis iära käia, teadmata endiselt midagi programmist või filmide linastumisaegadest. Võtame ette sõidu tundmatusse nii meie kui taksojihi jaoks. Sõitu alustades pole sohver väga kindel, et õigesse suunda tüürib. Võtab sõidu ajal pidevalt kõnesid oma liigikaaslastele  ja püüab uurida kus see Mellat asub. 

On üks väike nipp, mida tasub alati kasutada, kui pole teada kuhu vaja täpselt minna on. Kui satute inglise keelt kõneleva inimese otsa ja ta saab aru, kuhu teil vaja minna on, siis laske kindlasti selle koha nimi, aadress ja muu vajalik info kirjutada kohalikus keeles paberilehele.  See asi töötab siin väga hästi ja on nii mõnigi kord meid täbarast olukorrast päästnud.
Lõpuks, kui kohale saame on juht suuremas hämmingus, kui meie. "Täiesti õige koht ju" -  teatab ta võidurõõmsalt. Verbaalselt me ei saanud muidugi aru, mis ta ütles, kuid ta ilme ja olek rääkisid enda eest.

Kinos ei tea muidugi keegi programmist midagi. Festivali toimumisest reedavad ainult suured reklaamplakatid ja õues lehviv lippude meri.
Kohalikud umbkeelsed asjapulgad ei suuda meie inglisekeelsetele arupärimistele midagi vastata. Saalivad tähtsate nägudega ringi ja on muidu asjalikud. Kõnetame mitut korraldajakaardiga tegelast, kuid kõik laiutavad käsi: „Sorry, no Englis.“ Kino teises tiivas pakutakse meule vaatamiseks kohalikku filmi õnnetust armastusest.
Lõpuks õnnestub leida keegi, kes meie murest pealtnäha aru saab ja ta lippab programmi tooma.
Tagasi tulles selgub, et ingliskeelset programmi siiski pole. Selle hüvituseks  on tal näpus kaks VIP-kutset avamistseremooniale, mis kohe algamas on. Ta juhatab meid õigesse saali, kus suurte austusavalduste saatel meid teise ritta istuma suunatakse. Korraldajateni on levinud jutt, et filmifestivali on väisama tulnud ka kaks sõltumatut filmitegijat Eestist.
Tseremoonia algab koraanivärsside ilmeka deklameerimisega, millele järgneb riigihümni mahamängimine. Kohale on kutsutud kõik kõrgemad ja tähtsamad islamiriigi filmiametnikud, režissöörid ja lavastajad, kelle keskel ka meie särada saame. Kaamerad välguvad ja pildistavad kõiki igast poosist, tullakse kättpidi tervitama ja ollakse rõõmasd, et oleme vaevaks võtnud festivali külastada.
Avamine ise on tüütult pikk, toimub farsi keeles ja inglisekeelne tõlge on lausa kohutav. Ei puudu ka presidendi telegrammi ettelugemine, muusikalised etteasted ja lühikesed filmiklipid möödunud festivalide meenutustega. Põhiline aeg kulub kinoliidu tegelaste autasustamise ja noorte tunnustamisele. Jagatakse kätte aukirju ja mõttetut pudi-padi auhindadeks. Kui lõpuks minema saame on kell 10 õhtul.

30. september – Teheran




Hommikul on esimeseks ülesandeks uus ja odavam hotell leida.
Tänu juhusele leiame taskukohase majutuse kiiresti. Pärast on plaanis külastada kalliskivide muuseumi, kus isegi maailma kõige suuremate ja kallimate juveelide sära ei suutnud meie hagutamist ja uimasust ära hoida. Juveelid on niivõrd hästi turvatud, et juba patuse mõttega kapile lähenedes hakkas signalisatsioon karjuma. Iga sellise undamise peale lendasid turvad kohe kohale. Hiljem, kui see muutus juba tüütavalt korduvaks ja toimus sarnase intervalliga said ka nemad aru, et süsteem just väga korras pole. Vaadates silmanurgast neid hindavaid ja kahtlustavaid pilke, tundisin ennastki hästiturvatud juveelina.
Õhtul võtsime nõuks minna Miladi torni, mis on oma kõrguselt maailmas kuues teletorn. Kokku on tal kõrgust 435 meetrit.
Külastajatele avatud kuplis on 12 korrust vaateplatvormide, restoranide ja galeriidega. Avanevad hingematvad vaated üle Teherani linna ja läheduses asuvate Alborzi mägedele.
Pilet läheb maksma 170000 riaali.
Üritasime kindlaks teha ka järgmisel päeval algava Teherani Rahvusvahelise Lühifilmide Festivali asukohta. Kuid jah..... kummalisel kombel ei tea siin sellest sündmusest mitte keegi midagi. Teisalt võib see ka loogiline olla, sest vaevalt see info kõigi 8,4 miljoni inimeseni jõuab. Ju me siis ei trehvanud teadjamate inimeste otsa.
Isegi meie hotelliomanik laiutab küsimise peale käsi ja nendib, et me oleme kohalikust elust väga hästi informeeritud. Isegi paremini kui tema.

29 september. Tallinn-Stockholm-Istanbul-Teheran




Tänane päev vaheldus meil  lendamise ja ootamisega. Kokku kolm korda ühe päeva jooksul.  Esimene etapp viis meid Tallinnast – Stockholmi.
Stokis tuli meil 6 tundi oodata järgmist lendu. Linna peale me ei viitsinud minna ja pealegi oli meil plaan rõõmsamaks ajaviitmiseks juba Tallinnas paika pandud.
Esimest korda elus algas laupäeva hommik veini joomisega, mis kestis järgmise lennuni. Joodud veini kogust ei suuda enam meenutada, kuid meie reisikott muutus tänu sellele tegevusele hulka kergemaks. Pealegi kroonis meie ettevõtmist ka 50 SEK suurune preemia. Mingi kohalik kalkar saalis pidevalt meie läheduses.
Istus meie vastu toolile ja vahtis pingi alla. Mõne aja pärast muutus mehike rahutuks ja ta lahkus. Seepeale ilmus vennike jälle umbes 15 min. pärast tagasi ja istus sinnasamasse. Kordus sama lugu. Mulle äratas taoline käitumine kahtlust ja kui ta läind oli kiikasin pingi alla, kus lebas 50 SEK suurune rahatäht.
Kuna selle kupüüri omanikku läheduses polnud, siis leidsime et see peaks kuuluma leidjale. Kõhklemata reisis leid kindlasse kohta.
Varsti ilmus see vennike jälle välja ja nagu arvata kestis tema istumine vaevalt mõne sekundi.
Umbes tund enne väljalendu registreerisime ennast lennukile.  Check-IN tädi vahtis meid kummalisel pilgul, kui nägi et me Iraani tahame minna. Kontrollis viisade olemasolu ja kleepis hoolikalt pagasitähikud kottide külge. Ise seletas, et Iraan pole just mitte väga turvaline paik pagasi ja inimeste jaoks. Mõtlesin, et see pole hetkel vaidlemise koht, sest igaüks kujundab oma arusaamad ja maailmapildi selle järgi kuidas lääne propaganda seda serveerib. Olgu tal ja paljudel temasugustel hea elada sellise teadmistega.
Istanbuli jõudsime umbes 3 tunniga. Siin olime me pagasist prii ja aega oli järgmise lennuni 5 tundi. Selle aja veetsime lennujaama lähedal olevas meelelahutus- ja kaubanduskeskuses VIA Port. Istanbuli Aasia poolne lennuterminal on küllaltki uus ja uhke ehitis. Põhiliseks lennuteenindajaks on siin Türgi enda lennukompanii Pegasus. Hinnad on neil normaalsed ja lennukid ka mugavad. Sama kompanii vahendusel lendasime Istanbulist edasi Teherani. Taskus ainult ühe otsa pilet. 
Kella 23 paiku sättisime end koos teiste 200 murjamiga lennukisse ja andsime tuld. Pegasuse lennukompanii on kohustusliku ohutusabinõude demonstreerimise osavalt ja palju huvipakkuvamalt lavastanud, kui teised. Kogu demo mängitakse maha lennukis asuvatelt ekraanidelt. See pole mingi tuim tekst. Tegevus käib muusika ja tantsu saatel, millesse on põimitud erinevaid visuaalseid efekte, kenade näitsikutega eesotsas.
Karmid islamireeglid keelavad taoliste etenduste näitamist, kus suures plaanis katmata juustega õrnemat sugupoolt demonstreeritakse. Teherani lennuks oli neil valmis tehtud jällegi sama efektne video, kuid kõik osalised olid filmis asendatud lastega.
Lastel pearäti kandmise kohtustus puudub. Arvan, et taolise demo näitamisega ei olnud kellegi huvisid ega tõekspidamisi riivatud või alavääristatud.
Teherani maandusime natuke peale kella kahte öösel. Enne lennult väljumist käib naisreisijate hulgas läbi tõeline stiilimuutus nagu Fokini stiilipäevikus, ainult et vastupidi. Kogu meik ja huuleläige nühitakse hetkega maha, juuksed peidetakse räti alla ja olemine on hoopis vaguram kui lennule minnes. Passikontrolli formaalsused venivad ja röövivad meilt tunni uneaega. Esiteks pole kedagi, kes välismaalasi kontrollida tahaks ja kui üks töötaja tuleb, siis teeb ta oma tööd suure hoole ja põhjalikkusega. Järgmine käik on vaaluutavahetusse, kust meist mõne hetkega miljonärid saavad. Ametlik pangagurss hetkel on 1 EUR = 16000 riaali. Pole just paha on esimene mõte.
Jääme ka silma kohalikele taksojuhtidele, kes on meil kui hagijad kallal ja pakuvad häälekalt oma autot. Kell on pool neli öösel, kui lennujaamast minema saame.
Laseme end sõidutada hotelli, mille oleme enda arvates varem broneerinud. Siin selgub, et tube pole. Unine ja umbkeelene hotellitöötaja laiutab käsi ja korrutab „Ful, full“. Otsime siis lähedalasuvate seast ühe, kus töötajad ei maga ja isegi vaba tuba on olemas, mis meile plaanitust 3 korda kallima hinna eest maha äritakse.  Hommik on õhtust targem arvan ma. Vaatan kella ja see näitab viiendat hommikutundi. Targa hommiku saatel saame lõpuks magama.